تبلیغات
فوریت های پزشکی - اختلال تبدیلی یا هیستری چیست؟
فوریت های پزشکی
دست نوشته های یک تکنیسین

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 3 آذر 1394

در كاربرد روان‌پزشكی منظور از هیستری، حالتی در فرد است كه اضطراب را به نشانه‌های بیماری تبدیل كند كه آن نشانه‌ها بعدا كم و بیش از بقیه شخصیت فرد هیستریك منتقل می‌شوند.

برای مثال سربازی كه اضطراب او در جنگ غیرقابل تحمل می‌شود، ممكن است ناگهان بینایی خود را از دست بدهد.

آزمایش‌ها نقصی از نظر ارگانیكی در چشمان او نمی‌یابند؛ با این همه سرباز هیستریك اصرار دارد كه نابیناست و تا زمانی كه او را از خط مقدم جبهه دور نكرده‌اند، بینایی او باز نمی‌گردد.

هیستری دو نوع عمده تبدیلی و انتزاعی دارد، در هیستری تبدیلی، مهم‌ترین و مشخص‌ترین علامت، تظاهرات جسمانی است؛ بدون آن‌كه علل فیزیولوژی و جسمی در میان باشد.

این تظاهرات به اشكال مختلف جلوه می‌كند؛ گاهی به صورت فلج اعضا و اندام‌ها، كوری و كری ظاهر می‌گردد.

در اكثر موارد علائم هیچگونه تغییرات جسمانی از نظر ساختمان اندام‌ها یا فیزیولوژی ندارند.

واكنش هیستری انتزاعی بدین صورت است كه بیمار قسمتی از زندگی خود را به كلی فراموش می‌كند.

گاهی اوقات فراموشی كامل بوده و سراسر زندگی گذشته بیمار را شامل می‌شود.

مدت فراموشی نیز در افراد مختلف متفاوت است؛ گاه طولانی و زمانی بسیار كوتاه،در این حالت به‌رغم فراموش كردن خاطرات گذشته، مهارت‌ها و عادات خود را به دست فراموشی نمی‌سپارد.

پیدایش بیماری هیستری به دلیل سرکوب جنسی

از قدیم اعتقاد دانشمندان و محققین بر این بوده است كه عدم ارضای نیاز جنسی و یا افراط در ارضای آن مشكلات زیادی را برای شخص بوجود می آورد، ، بقراط علائم هیستری را منسوب به اشكالات جنسی می دانست و ازدواج را بهترین درمان آن می شمرد و این نظریه- ارتباط بین اشكالات جنسی و هیستری-بعداً به صورت دیگری بوسیله فروید تجدید و بیان شد. فروید در این باره لغت بدل" تغییر شكل یافته" را بكار برد تا نشان دهد كه علائم هیستر یك تظاهر انرژی جنسی سركوفته و منحرف شده می باشد، بدین معنی كه كشمكش های روانی جنسی تبدیل به اختلالات بدنی میگردد.

علایم هیستری

حدود یك سوم مردم جهان در طول عمر خود دچار برخی از علائم این اختلال می شوند اما لزوما بیمار هیستریك نیستند.

علائم این بیماری بی حسی ، مورمور شدن در اندام ها ، كری، كوری و حرف نزدن و فلج عمومی بدن دیده می شود.

علائم حركتی آن شامل حركات غیر طبیعی ، اختلال در راه رفتن، ضعف عمومی، فلج ، لرزش ، تیك و حركات پرتابی استهیجان زدگی ، توجه طلبی ، رفتار اغواگرانه ، هیجان در مبالغه كردن ، نمایشی بودن ، خودنمایی و روابط و هیجانات سطحی ، همه از خصوصیات افراد هیستریك است.

آیاهیستری همان تمارض است؟

مفهوم هیستری با مفهوم تمارض(تظاهر به بیماری كردن) به كلی متفاوت است، چرا كه شخص هیستریك واقعا و بدون آن كه خود بخواهد، علائم بیماری ها را تقلید می كند، اما شخص تمارض كننده، خود به خوبی می داند كه بیمار نیست، اما به دلایلی تظاهر به بیماری می كند.

هیستری خانم های جوان رابیشتررادوست دارد!

هیستری نوعی اختلالی عصبی است که علایم فیزیکی و روانی بسیاری دارد زنان حداقل دو برابر و گاهی تا 10 برابر مردان مبتلا می‌شوند و علایمی که نشان می‌دهند سمت چپ بیشتر از سمت راست بدن است.

آغاز این بیماری در دوره نوجوانی یا اوایل بزرگسالی است و بروز آن در زنان شایع تر از مردان است.

این اختلال در تمام سنین یعنی از کودکی تا کهنسالی دیده می‌شود ولی شروع آن قبل از 10 سالگی و پس از 35 سالگی نادر است.همچنین این اختلال در افراد کم‌سواد و طبقات اقتصادی پایین و روستاییان و همچنین افراد نظامی که موقعیت‌های جنگی را تجربه کرده‌اند بیشتر دیده می‌شود.

این بیماری در افراد خانواده بیماران مبتلا بیشتر دیده می‌شود که تا حدودی ناشی از یادگیری فرزندان از والدین است. زنان مبتلا به هیستری معمولا برونگرا و خودنما هستند مردان مبتلا به هیستری درونگرا و غیر اجتماعی هستند.

خوردن زیاد شکلات خطر ابتلا به بیماری عصبی هیستری را در زنان افزایش می دهد.

تحقیقات نشان می دهدکه خوردن بیش از اندازه شكلات برای زنان خطرناك بوده و خطر بیماری هیستری را افزایش می دهد.

پیش از این نیز در قرن ۱۸ میلادی، پزشكان از تاثیر كاكائو بر این بیماری در زنان خبر داده بودند و نتایج بدست آمده از این تحقیق صحت اطلاعات پزشكان را در دو قرن پیش تایید می كند.

این ماده یكی از محبوب ترین خوراكی های حال حاضر دنیا است و به دو صورت سرد و گرم خورده می شود. همچنین می توان از این ماده در مصارف دارویی استفاده كرد.

همان طور كه خوردن بیش از اندازه شكلات خطرناك است، نخوردن آن نیز می تواند به بروز علائم این بیماری منجر شود.

درموقعیت های استرس زا هیستری جمعی می شود!

هیستری عمومی زمانی اتفاق می افتد كه تعداد زیادی از مردم در كنار هم در یك مكان تسلط بر رفتار خود از دست می دهند.

چنین وضعیتی اغلب در كنسرتهای موسیقی اتفاق می افتد ولی می تواند در مراسم سیاسی یا مذهبی نیز واقع شود اما دقیقا چه چیز باعث شیوع این رفتار می شود ؟
آیا ارتباط روحی بین آدمها باعث انتقال این حالت می شود؟
این توضیح بخصوص وقتی وقتی قابل تامل است كه توجه كنیم كلمه هیستری عمومی گسترش علائم بیماری روانی از شخصی به شخص دیگر را نیز معنا میدهد. گاهی اوقات گروهی از مردم به بیماری خاصی مبتلا می شوند و بتدریج بهبود می یابند.

نخستین كسی كه علائم را بروز می دهد الگویی تعیین می كند.

دیگری از آن تقلید می كند.

راههای درمان هیستری

-روان درمانی :اختلال شخصیت هیستریک نیز مانند سایر اختلالات روانی قبل از هر نوع تجویز دارویی باید از طریق روان درمانی بررسی و درمان شود.

بهترین تکنیک روان درمانی برای این قبیل افراد استفاده از فن روان تحلیلی است که از آن طریق در موقعیت ها و زوایای مختلف از بیمار و رفتارهای او فیلم گرفته میشود سپس بیمار به همراه روانشناس خود به تماشای فیلم مینشیند و روانشناس به آنالیز رفتارها و علایم هشداردهنده ی بیمار میپردازد.بیمار نسبت به وضعیت خویش بینش پیدا کرده و سپس به مقایسه اوضاع روانی و رفتاری خود با افراد عادی جامعه میپردازد.
طبقه بندی: اورژانسهای نورولوژیک،  اورژانسهای زنان-زایمان،  اورژانسهای بی حس کننده و آرام بخش، 
ارسال توسط بهمن احمدی


آرشیو مطالب
نظر سنجی
مشکل اصلی رشته فوریت پزشکی چیستپیوند های روزانه
لینک های ویژه

قالب وبلاگ

گالری عکس بازیگران سینما

کتابخانه الکترونیکی

قالب وبلاگ

گرافیک کامپیوتری opengl